2 Ağustos 2007 Perşembe

Alkol, Bağırsak Kanseri Riskini Artırıyor!

İngiltere’de yapılan bir araştırma, her gün az da olsa şarap ya da bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu.

Kanser Araştırma Enstitüsünden Profesör Tim Key ve ekibinin yaptığı araştırma, günde 2 büyük kadeh şarap ya da 2 bardak bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini yaklaşık yüzde 25 artırdığını gösterdi. Her gün bir kadeh şarap ya da bir bardak bira içenlerinse hastalığa yakalanma riskinin yüzde 10 arttığı ortaya çıktı.

Key, Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan açıklamasında, “Araştırmalar çok açık şekilde ne kadar alkol alınırsa bağırsak kanserine yakalanma riskinin o kadar arttığını gösteriyor” dedi.“Riskin artışı çok önemli değil, ancak insanların alkol tüketimini sınırlandırarak başta bağırsak kanseri olmak üzere bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabileceklerini anlaması gerek” diye konuştu.International Journal of Cancer dergisinde yayımlanan ve 6 yıl süren araştırmaya, 10 Avrupa ülkesinden 1800’ü bağırsak kanserine yakalanmış 478 bin kişi katıldı.

3 yorum:

αяαвιαтα dedi ki...

Biraz çelişki de kaldım konuyu okuduktan sonra. Kırmızı şarabın kalbe iyi geldiğini ve kanda ki iyi kolestorelü arttırdığını biliyorum tabii ki belli bir ölçüde kullanıldığı takdirde. Bira içinse aynı şeyi söyleyemeyeceğim muhteviyatında ki kobalttan ötürü.

Dr.Murati dedi ki...

Öncelikle Merhaba...
Söyledikleriniz doğru ama olayın sadece iyi tarafına bakmamak gerekir. Aslında alkol (şarap,bira) kullanılmasını bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Demek istediğim zararlarının yararlarından çok daha fazla olmasıdır. Bundan dolayı alkolden bir fayda sağlanamaz. Özellikle hayati organlarımızı tehdit etmekte (karaciğer, beyin v.s.)hatta aşırı ve uzun zaman kullanımı bizi komaya ve ölüme bile götürebilmektedir. Bu bilgiler bu kadar açıkken, fayda aramamız biraz güç.
Ayrıca zamanla yapılan yeni araştırmaların sonucu alkolun daha önce hiç bilmediğimiz başka zararların da olduğunu ortaya koymuştur. Mesela en son ABD'de yapılan bir araştırmaya göre alkollü içki tüketimi alışkanlığı olan 70 bin 33 kadının üzerinde yapmış oldukları uzun takip sonucu, 2 bin 829 kadına meme kanseri teşhisi konmuş. Bunu düşünebiliyormusun??? Alokolun açmış olduğu zararların sonucu yaklaşık 3 bin kadın kanserden dolayı hayatını kaybetme riskiyle karşı karşıya..

Bu uyarıları dikkate almamız ve daha sağlıklı bir hayat için tercihlerimizi yapmamız gerekiyor..

αяαвιαтα dedi ki...

Açıklamalar için çok teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Saygılar.