14 Eylül 2007 Cuma

C Vitamini Kanseri Engelliyor

ABD’nin Baltimore kentindeki Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, C vitamini ve diğer antioksidanların “HIF-1” adı verilen proteini nötralize ederek, bazı kanserli tümörlerin gelişimini engellediği belirlendi.


Karaciğer kanseri gibi hızlı gelişen kanserlerin, çevrelerindeki tüm oksijeni yakarak büyük enerji tükettikleri için yaşamlarını sürdürebilmeleri HIF-1 adı verilen proteine bağlı bulunuyor.

Yaklaşık 10 yıl önce ABD’li araştırmacılar tarafından keşfedilen bu protein, hücrelerde kullanıma hazır oksijeni dengeliyor. Ancak, bu protein serbest kökleri ve çok reaktif bir molekül olmadan faaliyet gösteremiyor. Serbest köklerinse yaşlanmada rol oynadığı sanılıyor.
C vitamini gibi antioksidanlar, bu serbest kökleri imha ediyor ve HIF-1’i nötralize ederek kanserli tümörün gelişimini engelliyor. Kanserolog Profesör Dr Chi Dang ve ekibi, antioksidanların harekete geçirdiği bu mekanizma sayesinde, bunların tedavi edici etkilerinin azami düzeye ulaştırılabileceğini belirtiyorlar. Yaklaşık 30 yıl önce Nobel Tıp Ödülü sahibi Dr. Linus Pinus, ilk kez C vitamininin kanseri önleyici etkisi olabileceği görüşünü ileri sürmüştü.

3 yorum:

αяαвιαтα dedi ki...

Güzel bir blog ve bir o kadar da güzel konu. Teşekkürler, zevkle okudum.

Dr.Murati dedi ki...

Ben teşekkür ederim. Böyle konulara ilgi göstermeniz beni çok memnun etti..

Adsız dedi ki...

herkese merhaba..blog çok güzel hazırlanmış..ben kolon kanseri teşhisi ile tedavi gördüm..tedavim sürecinde avemar besin takviyesini kullandım..bçok faydasını gördüm öncelikle kilo kaybım hiç olmadı ve kendimi de halsiz hiç hissetmedim..avemar ı duyan ya da kullanan var mı aranızda sevgiler