7 Kasım 2007 Çarşamba

Dejavu’nun Sorumlusu Bulundu Mu?

Yaşanılan bir olayı daha önceden yaşamış veya görülen bir yeri daha önceden görmüş olma duygusu “dejavu”nün, beynin bellek bölgesiyle ilgili olduğu ortaya çıktı.

İnsanların yaşamadıkları, hayali olayları nasıl yaşamış gibi hissettiklerini bulmak için nörologlar, sağlıklı gönüllülerin beyinlerinin MR’larını çekti. Bilim adamları, MR sırasında gönüllüleri, yaşanmış ve hayali anılarıyla ilgili teste tabi tuttular ve bu test sırasında beynin etkin olduğu bölgeleri gördüler. MR sırasında, araştırmaya katılanların, çok emin olarak hatırladıkları konularda beynin yan altında bulunan, bir olayın çok belirgin ve somut birçok ayrıntısını hafızalayan lobdaki beyin faaliyetinde artış olduğu belirlendi.

Katılımcıların emin olduklarını söyledikleri, ancak hayali olduğu belirlenen olayları düşündükleri sırada, beynin üst bölgesinde bulunan ve ayrıntısız biçimde olayların yalnızca anafikrini belleğe alan bölgenin daha etkin olduğu gözlendi. Öncelikle bu bölümdeki anılarını düşünen kişilerin yanlızca kimi olayların genel hatlarını hatırlayabildikleri ve yanılabilecekleri ortaya çıktı.
Duke Üniversitesi’nden nörolog Dr. Roberto Cabeza, insan belleğinin bilgisayarınkine benzemediğini belirterek, insanların sık sık, yaşanmamış olsa bile kimi olayları geçmişte yaşadıklarını sanabildiklerini söyledi.

Cabeza, bu araştırmanın normal yaşlılık sürecinde bellekte oluşan değişikliklerin daha iyi değerlendirilmesi ve Alzheimer hastalığının erken tanısında yararlı olabileceğini bildirdi. Daha önce yapılan araştırmalar, yaşlanıldığında beynin genellikle kesin olayları hatırlama özelliğini genel izlenimleri hatırlamaktan daha hızlı yitirdiğini göstermişti.

Araştırma, Journal of Neurosciences adlı dergide yayımlandı.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

ide bende bir dejavuyu yaşadım ama yaşamadan önce bu olayı birkaç arkadaşıma anlattım beynimde bana ait olmayan bir takım anılar var hiç görmediyim bir yeri bir evi bir adamı görüyorum dedim tam anlattıgım gibide bu olayı birkaçyıl sonra şehir dışına hiç gitmediyim bir şehre gidince yaşadım peki ama yaşamadıgım birşeyi daha yaşamadan önce nasıl gördüm ve nasıl aynı olayı arkadaşlara anlattım.yani olmamış olan bişeyin görülmesi mümkünmüve eger mümkünse bunun nasıl bir sonucu olur yani kaderimizi degi,ştirebilirmiyiz yada degiştiremiyorsak bu dejavu yüzünden pes etmiş olabilirmiyiz gibi