5 Şubat 2010 Cuma

Kanser Hücresini Yok Eden Enzim bulundu

Bilim adamları, birçok kanserin sorumlusu olduğuna inanılan genin hücrelerini yok eden enzim bulduklarını açıkladılar.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi ve Uluslararası Kanser Araştırma Derneği'nde görevli bilim adamları, proteaz HtrA2'nin birçok lösemide, göğüs ve akciğer kanserlerinde yüksek seviyede bulunan onkojen WT1 hücrelerini temizleyebildiğini buldular.
WT1'in kanserde iyi bilinen bir faktör olduğunu belirten araştırmacılar, ender görülen kanserlerden olan Wilms' tümörünün böbrek gelişimini bastırdığını açıkladılar.
Molecular Cell dergisinde yayınlanan en son araştırmada, ilk kez WT1 hücrelerini yok eden enzimin keşfedildiği açıklandı. Manchester's Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi'nden Dr Jorg Hartkamp, "Kansere WT1'in yol açtığı yıllardır biliniyordu. Ancak, bunun nasıl işlediği anlaşılamamıştı. Böylece, WT1'in düzenleyici etki alanı üzerinde çalışırken, kazayla proteaz HtrA2'nin rolünü keşfettik. Bu keşif daha büyük etkiye sahip. WT1'in eksik yerlerini doldurduk. Bu eksik yerler de enzimin WT1 hücrelerini temizleyebilmesidir" diye konuştu.

5 yorum:

kulak çınlaması dedi ki...

Böyle bir enzim bulmuş olmaları tabiki sevindirici fakat sonuçlarını görmek daha tatminkar olur.

banubanubanu dedi ki...

tam olarak anlatılmak istenilen nedir?

Adsız dedi ki...

bu güzel bilgi için çok teşekkür ederim bir güzel bilgiyide ben paylaşmak istiyorum. Türkiyedeki Tüm Özel ve Devlet Hastanelerine Tek Tıkla Online Internet Randevu Sisteminden Randevu Almanız için oluşturulmuş bir portaldır. http://www.e-randevu.com/

Positive dedi ki...

Sonuclarını görene kadar izlemek lazım ama hep sonuçsuz kalıyor

Lida dedi ki...

Biraz daha açılabilir mi konu?